Torbay League 2023-24
Division 1 Abbots team (Captain:Alan Brusey) (4 boards) |
19.10.23(Th) |
Bishops |
Away |
2.5 - 1.5 W |
02.11.23(Th) |
Totnes |
Home |
1 - 3 L |
07.12.23(Th) |
Teignmouth |
Home |
3.5 - 0.5 W |
11.01.24(Th) |
South Hams |
Away |
2.5 - 1.5 W |
25.01.24(Th) |
Bishops |
Home |
2 - 2 D |
05.02.24(Mo) |
Totnes |
Away |
2 - 2 D |
26.03.24(Tu) |
Teignmouth |
Away |
3 - 1 W |
11.04.24(Th) |
South Hams |
Home |
3.5 - 0.5 W |
Division 1 Bishops Team (Captain:Paul Brooks) (4 boards) |
19.10.23(Th) |
Abbots |
Home |
1.5 - 2.5 L |
21.11.23(Tu) |
Teignmouth |
Away |
2.5 - 1.5 W |
07.12.23(Th) |
South Hams |
Home |
1 - 3 L |
11.01.24(Th) |
Totnes |
Home |
2 - 2 D |
25.01.24(Th) |
Abbots |
Away |
2 - 2 D |
22.02.24(Th) |
Teignmouth |
Home |
3.5 - 0.5 W |
21.03.24(Th) |
South Hams |
Away |
2 - 2 D |
25.03.24(Mo) |
Totnes |
Away |
0 - 4 L |
Division 3 team (Captain Piotr Ruszelak)(4 boards) |
26.10.23(Th) |
Plymouth |
Home |
1 - 3 L |
30.11.23(Th) |
Stover School |
Home |
2.5 - 1.5 W |
14.12.23(Th) |
Totnes |
Home |
3 - 1 W |
16.01.24(Tu) |
TBGS |
Away |
2.5 - 1.5 W |
05.02.24(Mo) |
Plymouth |
Away |
1.5 - 2.5 L |
11.03.24(Mo) |
Totnes |
Away |
3 - 1 W |
13.03.24(We) |
Stover School |
Away |
2.5 - 1.5 W |
24.04.24(Th) |
TBGS |
Home |
|
Division 4 Team (Captain Simon Howard)(4 boards) |
19.10.23(Th) |
Devonport HS |
Home |
0 - 4 L |
07.12.23(Th) |
TBGS |
Home |
2 - 2 D |
11.01.24(Th) |
South Hams |
Away |
0 - 4 L |
20.02.24(Tu) |
Devonport HS |
Away |
1 - 3 L |
07.03.24(Th) |
South Hams |
Home |
2 - 2 D |
21.03.24(Th) |
TBGS |
Away |
3 - 1 W |
Rapidplay Division (Captain:Andrew Kinder) (4 boards) |
16.11.23(Th) |
South Hams |
Away |
3 - 5 L |
18.01.24(Th) |
Totnes |
Home |
2 - 6 L |
08.02.24(Th) |
South Hams |
Home |
4.5 - 3.5 W |
26.02.24(Mo) |
Totnes |
Away |
5.5 - 2.5 W |
Knock-Out Cup (6 boards) |
14.03.24 (Th) |
South Hams |
Away |
2.5 - 3.5 L |
|
|
|
|
Torbay League 2022-23
Division 1 Abbots team (Captain:Andrew Kinder) (4 boards) |
10.11.22(Th) |
Bishops |
Home |
1 - 3 L |
08.12.22(Th) |
Totnes |
Home |
3 - 1 W |
19.01.23(Th) |
South Hams |
Away |
2 - 2 D |
16.02.23(Th) |
Bishops |
Away |
2 - 2 D |
16.03.23(Th) |
South Hams |
Home |
1 - 3 L |
24.04.23(Mo) |
Totnes |
Away |
3 - 1 W |
Division 1 Bishops Team (Captain:Paul Brooks) (4 boards) |
10.11.22(Th) |
Abbots |
Away |
3 - 1 W |
08.12.22(Th) |
South Hams |
Home |
2 - 2 D |
03.04.23(Mo) |
Totnes |
Away |
3 - 1 W |
16.02.23(Th) |
Bishops |
Home |
2 - 2 D |
16.03.23(Th) |
Totnes |
Home |
2 - 2 D |
13.04.23(Th) |
South Hams |
Away |
0 - 4 L |
Division 2 team (4 boards) |
17.11.22(Th) |
TBGS |
Home |
3 - 1 W |
15.12.22(Th) |
Teignmouth |
Home |
1 - 3 L |
12.01.23(Th) |
South Hams |
Away |
2.5 - 1.5 W |
21.02.23(Tu) |
TBGS |
Away |
2.5 - 1.5 W |
09.03.23(Th) |
South Hams |
Home |
0 - 4 L |
18.04.23(Tu) |
Teignmouth |
Away |
2 -2 D |
Division 3 Team (4 boards) |
03.11.22(Th) |
TBGS |
Home |
1.5 - 2.5 L |
05.12.22(Mo) |
Plymouth |
Away |
0.5 - 3.5 L |
08.12.22(Th) |
South Hams |
Away |
1 - 3 L |
07.02.23(Tu) |
TBGS |
Away |
2.5 - 1.5 W |
16.03.23(Th) |
South Hams |
Home |
1.5 - 2.5 L |
06.04.23(Th) |
Plymouth |
Home |
1 - 3 L |
Rapidplay Division (Captain:Andrew Kinder) (4 boards) |
01.12.22(Th) |
South Hams |
Away |
2.5 - 5.5 L |
09.03.23(Th) |
Totnes |
Home |
0.5 - 5.5 L |
27.03.23(Mo) |
Totnes |
Away |
4 - 4 D |
06.04.23(Th) |
South Hams |
Home |
2 - 6 L |
Knock-Out Cup (Captain:George Darling) (6 boards) |
26.01.23 |
South Hams |
Away |
3.5 - 2.5 W |
30.03.23 |
Totnes |
Home |
4.5 - 1.5 W |
Newton Abbot win the KO Cup!
Torbay League 2021-22
B team take the title!
Division 1 A team (Captain:Charlie Howard) (4 boards) |
09.11.21(Tu) |
TBGS |
Away |
4-0 W |
02.12.21(Th) |
South Hams |
Home |
1-3 L |
06.01.22(Th) |
Newton Abbot B |
Away |
1.5-2.5 L |
11.01.22(Tu) |
Teignmouth |
Away |
4-0 W |
27.01.22(Th) |
TBGS |
Home |
4-0 W |
10.03.22(Th) |
Newton Abbot B |
Home |
3.5-0.5 W |
17.03.22(Th) |
Teignmouth |
Home |
3.5-0.5 W |
21.04.22(Th) |
South Hams |
Away |
2-2 D |
Division 1 B Team (Captain:Paul Brooks) (4 boards) |
14.12.21(Tu) |
TBGS |
Away |
4-0 W |
06.01.22(Th) |
Newton Abbot A |
Home |
2.5-1.5 W |
20.01.22(Th) |
South Hams |
Away |
3.5-0.5 W |
24.02.22(Th) |
Teignmouth |
Home |
3-1 W |
01.03.22(Tu) |
Teignmouth |
Away |
3-1 W |
10.03.22(Th) |
Newton Abbot A |
Away |
0.5-3.5 L |
24.03.22(Th) |
South Hams |
Home |
0.5-3.5 L |
07.04.22(Th) |
TBGS |
Home |
2.5-1.5 W |
Division 2 (Captain:Wilf Taylor) (4 boards) |
04.11.21(Th) |
TBGS |
Home |
2.5-1.5 W |
13.01.22(Th) |
South Hams |
Home |
2.5-1.5 W |
08.02.22(Tu) |
TBGS |
Away |
1-3 L |
03.03.22(Th) |
South Hams |
Away |
1-3 L |
Knock-Out Cup (Captain:Trefor Thynne) |
03.02.22(Th) |
South Hams |
Away |
2-4 L |
|
|
|
|
Devon County Chess Association 2019-20
Division 1 Bremridge (6 boards. No competition this year.) |
Division 2 Mamhead (4 boards. Under 640. Captain PB) |
26.10.19 |
Plymouth |
Away |
1.5 - 2.5 L |
14.12.19 |
Exmouth |
Home |
1.5 - 2.5 L |
01.02.20 |
South Hams |
Away |
4 - 0 W |
21.03.20 |
Barnstaple |
Home |
|
Division 3 Schofield (4 boards. Under 520 max 165. Captain ) |
07.12.19 |
Barnstaple |
Away |
1.5 - 2.5 L |
04.01.20 |
Teignmouth |
Home |
3.5 - 0.5 W |
22.02.20 |
Barnstaple |
Home |
2 - 2 D |
18.04.20 |
Teignmouth |
Away |
|
Division 4 Moyle (4 boards. Under 400. Max 135. Captain) |
02.11.19 |
Plymouth |
Home |
3 - 1 W |
23.11.19 |
Barnstaple |
Away |
2.5 - 1.5 W |
29.02.20 |
Plymouth |
Away |
1 - 3 L |
21.03.20 |
Barnstaple |
Home |
|
Knock-Out Cup Rooke (8 boards. Under 1120. Captain TFT) |
Semi-Final |
|
|
|
|
|
|
|
Final |
|
|
|
|
|
|
|
Junior Division. Bloodworth. (4 boards. Max 135) |
|
|
|
Torbay League 2019-20
Division 1 - Abbots (Captain:Paul Brooks) (4 boards) |
24.10.19(Th) |
South Hams |
Home |
2 - 2 D |
12.12.19(Th) |
Bishops |
Home |
3 - 1 W |
09.01.20(Th) |
Totnes |
Away |
3 - 1 W |
13.02.20(Th) |
Bishops |
Away |
1.5 - 2.5 L |
19.03.20(Th) |
Totnes |
Home |
|
02.04.20(Th) |
South Hams |
Away |
|
Division 1 - Bishops (Captain:Andrew Kinder) (4 boards) |
12.12.19(Th) |
Abbots |
Away |
1 - 3 L |
21.11.19(Th) |
Totnes |
Home |
0.5 - 3.5 L |
05.12.19(Th) |
South Hams |
Away |
1.5 - 2.5 L |
13.02.20(Th) |
Abbots |
Home |
2.5 - 1.5 W |
05.03.20(Th) |
South Hams |
Home |
2 - 2 D |
02.04.20(Th) |
Totnes |
Home |
|
Division 2 -(Captain:) (Under 540: 4 boards) |
17.10.19(Th) |
Totnes |
Home |
2.5 - 1.5 W |
21.11.19(Th) |
South Hams |
Home |
1 - 3 L |
17.12.19(Tu) |
Brixham |
Away |
2.5 - 1.5 W |
13.02.20(Th) |
Totnes |
Away |
2.5 - 1.5 W |
12.03.20(Th) |
Brixham |
Home |
3.5 - 0.5 W |
23.04.20(Th) |
South Hams |
Away |
|
Division 3 (Captain:Jacquie Barber-Lafon) (Under 480:4 boards) |
08.10.19(Tu) |
Teignmouth |
Away |
3.5 - 0.5 W |
14.11.19(Th) |
South Hams |
Home |
1.5 - 2.5 L |
12.12.19(Th) |
Torquay Boys' G.S. |
Home |
0.5 - 3.5 L |
13.01.20(Mo) |
Plymouth |
Away |
3 - 1 W |
27.02.20(Th) |
Teignmouth |
Home |
2.5 - 1.5 W |
05.03.20(Th) |
South Hams |
Away |
|
25.03.20(We) |
Torquay Boys' G.S. |
Away |
|
23.04.20(Th) |
Plymouth |
Home |
|
Division 4 (Captain:Mike Hussey) (Under 420 max 120:4 boards) |
17.10.19(Th) |
Torquay Boys' G.S. |
Home |
2 - 2 D |
07.11.19(Th) |
Teignmouth |
Home |
3 - 1 W |
04.12.19(We) |
Plymouth |
Away |
1 - 3 L |
12.12.19(Th) |
South Hams |
Away |
1 - 3 L |
04.02.20(Tu) |
Teignmouth |
Away |
2 - 2 D |
25.02.20(Tu) |
Torquay Boys' G.S. |
Away |
2 - 2 D |
12.03.20(Th) |
South Hams |
Home |
3 - 1 W |
09.04.20(Th) |
Plymouth |
Home |
|
Rapidplay (Captain:Andrew Kinder) (Under 560 R-P:4 boards) |
24.10.19(Th) |
Brixham |
Home |
5.5 - 2.5 W |
14.11.19(Th) |
South Hams |
Away |
3.5 - 4.5 L |
09.01.20(Th) |
Plymouth |
Home |
3 - 5 L |
06.02.20(Th) |
South Hams |
Home |
0 - 8 L |
18.02.20(Tu) |
Brixham |
Away |
6 - 2 W |
20.04.20(Mo) |
Plymouth |
Away |
|
Knock-Out Cup (Captain:Paul Brooks) (Under 750:6 boards) |
23.01.20(Th) |
Teignmouth |
Home |
5 - 1 W |
|
|
|
|